Historie

Historie skupiny Combo 2.

Kapela vznikla v březnu 1983 ze zbylých hráčů Comba Jaroslava Metyše. Tato kapela byla založena v roce 1968 a měla většinou 10 členů.Po odchodu kapelníka J. Metyše a dalších 5 lidí, převážně zpěváků se kapelničení ujal Jiří Mikyska. Nejprve bylo potřeba sehnat chybějící muzikanty a zpěvačku, což se během 2 měsíců podařilo a po perném zkoušení se nová skupina již v létě představila veřejnosti. Nejdříve hrála pod zřizovatelem bývalé kapely Combo a to ROH Armaturkou Česká Třebová, ale po dvou letech spolupráce zaniká.

Pro ty, co nevědí co je zřizovatel, tak tehdy neexistovalo, aby si někdo udělal kapelu a hrál jen tak, vždy musel hrát pod nějakou organizací a mít tzv. přehrávky, kdy před komisí kapela zahrála několik skladeb, které si vybrali ze seznamu a podle toho, kdo byl zřizovatel a jak se jim to líbilo, jak se vyspali a jaký byl oběd, dostala hudba osvědčení a určili peněžní tarif za kolik mohla skupina hrát. Pro zajímavost v roce 1968 byl základ 8 Kč první 3 hodiny a potom 6 Kč za další hodiny. K tomu se připočítávala procenta, která určila přehrávková komise např. 50 %,(to už musela být dobrá kapela) což pak dělalo 13,50 Kč. Tento model vydržel až do začátku 80. let, kdy se přešlo na systém 3 tarifních pásem, kde jsme měli 30 Kč na hodinu. Díky pochopení představenstva JZD Polička, které vzalo orchestr pod svou ochranu, nakoupilo aparaturu a mixážní pult, mohl dál působit. Nebylo to ale zadarmo, každý rok bylo asi 5 akcí JZD, na kterých se hrálo bez nároku na honorář.

Po revoluci jsme hráli pod OPES Polička a když skončila povinnost mít přehrávky, skončila i spolupráce s OPESem. Před rokem 1989 bylo ročně přes 40 her většinou v širokém okolí Litomyšle, kde také bylo sídlo kapely (do dneška). Prvních 7 let se hrálo stále ve stejné sestavě, ale potom začaly personální změny a tak současná sestava je již 26. Za těch 30 let se v kapele vystřídalo na 40 muzikantů a bylo asi 720 vystoupení. V letech 1984 a 1985 hrál orchestr v NDR a také Nový rok 2000 jsme oslavili na hře v Aschebergu, kousek od Munsteru v Německu. Ještě jsme hráli v letech 2007 a 2009 v rakouském Stockerau.

V roce 2012 nás postihly 2 nepříjemné věci. Ztratili jsme zkušebnu, kterou nám půjčovalo po celou dobu naší existence město za přijatelný poplatek, ale teď v zastupitelstvu zvítězil názor, že jsme podnikatelé a máme tedy platit za prostory zkušebny stejně jako ostatní podnikatelské subjekty (66 000 Kč ročně), což nejsme schopni utáhnout a tak jsme tam museli skončit. Díky vstřícnosti pánů Josefa a Václava Nádvorníkových z firmy Dukor můžeme dál hrát, protože se u nich našla místnost pro naše zkoušení a uskladnění aparatury. Druhá nepříjemná věc byla, že po plesové sezoně odešla naše dlouholetá zpěvačka Iva Kolářová. Byla v kapele 9 let od začátku a teď posledních 10 let, odezpívala s námi 456 vystoupení. Jako náhradu za sebe doporučila Lucku Kuchtovou, která obdivuhodně zvládla naučit se celý repertoár a tak kapela mohla fungovat dál. Po plesové sezoně 2013 nás opustili další dlouholetí členové. Skončil klávesák Míra Techlovský (230 her), saxofonista a zpěvák Martin Radimecký (202 her) a výborný zvukař Jiří Vodehnal (414 her). Podařilo se nám zajistit náhradu a tak v sezonách 2014 a 2015 hrálo Combo 2 v této sestavě: Jiří Mikyska – kapelník, baskytara, zpěv, Lucie Kuchtová – zpěv, David Rothschein – klávesy, akustická kytara, zpěv, Jiří Šnek – kytara, zpěv, Libor Kazda – soprán saxofon, kytara, klávesy, zpěv, Ondra Boštík – tenor saxofon, akustická kytara, Jiří Eyer – zvuk. Po plesové sezoně skončil klávesák David Rothschein (51 her) a na jeho místo se vrátil Míra Techlovský. Tato sestava vydržela až do léta 2018, kdy odešla na mateřskou zpěvačka Lucka Kuchtová (163 her) a místo ní nastoupila Aneta Koudelová (Šraitrová). O rok později se nám zpěvačky zase prohodily, na mateřskou odešla Aneta a Lucka nastoupila zpět, i když s delším jménem jako Lucie Jindrová Kuchtová.

Na konci roku 2019 došlo kvůli nemoci našeho dlouholetého klávesáka Míry k poslední personální změně. Kláves se ujal Libor Kazda a na jeho pozici nastoupil jeho syn Honza Kazda.

COMBO 2 je taneční orchestr, který stále hraje skladby širokého žánrového spektra, a proto je vyhledáván především jako kapela na plesy nebo na taneční kurzy. Od roku 1983 jsme odehráli přes 930 večerů.